Pomiar czasów relaksacji metodą szybkich cyklicznych zmian pola magnetycznego

Krótki opis metody badawczej:

Technika FFC Magnetycznego Rezonansu Jądrowego (ang. Nucler Magnetic Resonance - NMR) pozwala mierzyć czas relaksacji spin-siatka (T1) w szerokim zakresie częstotliwości Larmora (ω). Pomiary czasów relaksacji NMR znalazły zastosowanie w badaniach dynamiki molekularnej ze względu na fakt iż ruchy molekularne wpływają na obserwowaną wartość szybkości relaksacji spin-siatka oraz spin-spin. W metodzie FFC poprzez zmianę częstotliwości rezonansowej Larmora można analizować wpływ poszczególnych rodzajów reorientacji molekularnych na czas relaksacji spin-siatka.

Spektrometr Spinmaster 2000 (producent Stelar - http://www.stelar.it/)

Urządzenia to pozwala na pomiary czasu relaksacji T1 w zakresie częstotliwości Larmora dla protonów od 8 kHz do 20 MHz. Dodatkowo możliwe jest wykonywanie pomiarów w funkcji temperatury.

Wybrane zastosowania

Metodę FFC stosujemy do badań termotropowych i liotropowych ciekłych kryształów (Rys. 1.), surfaktantów różnych typów polimerów, materiałów biodegradowalnych oraz żeli.

Rys.1. Wykres dyspersji T1 dla układu DACl 31%+D2O w funkcji temperatury.

Kimmich R., Field cycling in NMR relaxation spectroscopy: applications in biological, chemical and polymer physics. Bull. Magn. Reson., 1, 195-218 (1980) Rodriguez C. R., Vaca Chávez F., Pusiol D. J., Figueiredo Neto A. M., Seitter, R.O., Nuclear magnetic resonance proton-spin relaxation study of the local director fluctuations in the lyotropic liquid crystal: Potassium laurate/1-decanol/water., J. Chem. Phys. 113, 10809-10817 (2000)